Weekendowy zjazd cenowy!

10% rabatu na wszystkie nieprzecenione produkty. 

WKND

package.pngSprawdź! Oferta limitowana!

Czy kształt brzucha w ciąży ma znaczenie? Od czego zależy i czy powinien niepokoić?

Czy kształt brzucha w ciąży ma znaczenie? Od czego zależy i czy powinien niepokoić?

Mnóstwo przyszłych mam zastanawia się, czy kształt ciążowego brzucha ma znaczenie. Wszelkie odstępstwa od „normy” bywają niepokojące. Porównywanie się z innymi kobietami w stanie błogosławionym nie ma większego sensu. Dużą rolę odgrywa tutaj budowa anatomiczna. Proces kształtowania się brzucha w ciąży za każdym razem przebiega inaczej. Regularne wizyty u lekarza prowadzącego pozwolą zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości. W przypadku wystąpienia anomalii konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.


Tekst przygotowany we współpracy z redakcją serwisu Spokojnie o Ciąży:

https://spokojnieociazy.pl/porady/ksztalt-brzucha-w-ciazy-fakty-i-mity-na-temat-brzuszka/

Kształt brzucha a płeć dziecka

Już na początku warto podkreślić, że w oparciu o kształt brzucha nie można wskazać płci nienarodzonego dziecka. Mitem jest, że spiczasty brzuch oznacza chłopca, a rozchodzący się na boki dziewczynkę. Teoria ta przekazywana jest od pokoleń, jednak nie znalazła ona potwierdzenia w badaniach naukowych. Warto również wspomnieć, że mały brzuch wcale nie świadczy o tym, że pociecha będzie drobna. Działa to także w drugą stronę, gdyż ogromny brzuch nie zwiastuje narodzin dużego smyka.

Od czego zależy kształt ciążowego brzucha?

Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, jednak największe znaczenie ma genetyka. Niektóre kobiety mają predyspozycje do małego, idealnie okrągłego brzucha, który przypomina piłkę. Zdarza się jednak, że już od pierwszych miesięcy ciąży ciało jest „rozlane” i opuchnięte. Zwykle odbywa się to na samopoczuciu, jednak trzeba pamiętać, że to stan przejściowy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Spokojnie o Ciąży.

Kolejnym czynnikiem, który warto omówić, jest stan mięśni brzucha. Im są one mocniejsze, tym większa szansa na szpiczasty i „zwarty” brzuch. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie mięśnie brzucha utrzymują powiększającą się macicę w pożądanym położeniu. Jeśli są one słabe, to narząd będzie opadał w dół.

Wiadome jest, że brzuch nie wygląda tak samo przez dziewięć miesięcy. Ułożenie dziecka ma duży wpływ na jego kształt. Pod koniec ciąży maluch przygotowuje się do narodzin, co sprawia, że brzuch zaczyna wyraźnie opadać. Główka szkraba kieruje się w stronę szyjki macicy.

Brzuch w ciąży – jak szybko rośnie?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak szybko rośnie brzuch w ciąży. Wszystko zależy od budowy ciała kobiety. W przypadku nadwagi zmiany są zwykle zauważalne dużo później. Bardzo szczupłym paniom może wydawać się, że brzuszek powiększa się w błyskawicznym tempie. Należy mieć świadomość, że macica potrzebuje sporo miejsca. Im ma go mniej, tym szybciej jest wypychana do przodu.

Każdy organizm jest inny – znaczne przybieranie na wadze sprawia, że brzuch staje się bardziej wyeksponowany. Kobiety trenujące mogą mieć wrażenie, że ich brzuszek powiększa się bardzo powoli. Jak już wspomniano, odpowiadają za to mięśnie, które podtrzymują macicę.

Podsumowując, czynniki oddziałujące na tempo wzrostu ciążowego brzucha to:

  • predyspozycje genetyczne,
  • budowa ciała,
  • stan mięśni brzucha,
  • skłonności do przybierania na wadze,
  • liczba przebytych ciąż,
  • rodzaj ciąży (pojedyncza/mnoga),
  • położenie macicy,
  • wady postawy,
  • ilość magazynowanej wody w organizmie.

Nieprawidłowa budowa ciążowego brzucha

Nieprawidłowości w budowie brzucha w ciąży stwierdza lekarz. Z tego powodu kluczowe są systematyczne wizyty kontrolne. W zdecydowanej większości przypadków wykonywane jest badanie USG, które pozwala stwierdzić, czy płód ma odpowiednie warunki do rozwoju.

  • Małowodzie – bardzo mały brzuch ciążowy może oznaczać niedostateczną ilość płynu owodniowego. Przyczyną takiego stanu zazwyczaj są choroby przyszłej matki, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie. Innym powodem jest zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu.
  • Wielowodzie – nadmiar płynu owodniowego również negatywnie wpływa na przebieg ciąży. Schorzenie objawia się m.in. bardzo dużym brzuchem. Konieczne jest wdrożenie specjalistycznej opieki, a czasami także hospitalizacji.
  • Makrosomia płodu – brzuch intensywnie powiększa się w trzecim trymestrze. Nie jest to powód do niepokoju, jednak należy wiedzieć, że waga dziecka przekraczająca cztery kilogramy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Poród siłami natury to zbyt duże ryzyko dla ciężarnej.

Co oznacza kształt pępka w ciąży?

Przede wszystkim należy określić, jak wyglądał pępek przed ciążą. W błogosławionym stanie staje się on zwykle bardziej widoczny. Jego kształt nie ma większego znaczenia, więc nie daje podstaw do wysuwania wniosków o stanie zdrowia matki lub dziecka.

Zupełnie inaczej jest w przypadku ostrego bólu pępka. Innym zagrożeniem jest również przepuklina. Nieprawidłowości mogą świadczyć o m.in. zapaleniu wyrostka robaczkowego, jednak lista potencjalnych schorzeń jest długa. Ważne, aby możliwie najszybciej udać się na konsultację lekarską. Należy również zwrócić uwagę na objawy towarzyszące.

Lekki ból pępka w ciąży jest całkowicie normalny. To wynik rozciągania się skóry brzucha. Powodem do zmartwień nie jest także ciemna wstęga łącząca pępek i spojenie łonowe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz