Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej

Ćwiczenia stymulujące rozwój motoryki dużej

Ćwiczenie motoryki dużej

Jeśli chodzi o kwestie takie jak motoryka duża, ćwiczenia są podstawą. Warto wspomnieć, że wybór jest naprawdę imponujący, a więc dla każdego dziecka znajdzie się aktywność, która sprawi wiele radości. Ćwiczenia w zakresie motoryki dużej można podzielić na:

- Aktywności rozwijające percepcję zmysłową - takie jak kojarzenie smaku z obrazkiem, ćwiczenia ramion czy próbowanie różnych smaków i ich nazywanie.

- Aktywności rozwijające orientację w schemacie ciała i percepcji - na przykład zabawy przed lustrem polegające na nazywaniu i wskazywaniu części ciała czy gry muzyczno-ruchowe.

- Ćwiczenie równowagi - takie jak chodzenie po wyznaczonych liniach.

- Aktywności ćwiczące koordynację całego ciała - na przykład bieg do celu, zabawy z piłką czy gra w kręgle.

Motoryka duża pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Warto więc zachęcać swoje dziecko do różnych aktywności, które są dobre dla jej rozwoju. Świetnym sposobem na wspieranie rozwoju motoryki dużej są gry i zabawy. Miejsce do wykonywania takich aktywności można przygotować w pokoju dziecka czy w ogrodzie. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka porad na ten temat, a także przykładowe akcesoria, które mogą się przydać.

Miejsce do ćwiczeń w domu

Zabawa to nie tylko sposób na doskonałą rozrywkę, ale także świetna okazja do rozwijania motoryki dużej. Miejsce do takiej zabawy można przygotować w domu, nie trzeba dysponować dużą ilością wolnego miejsca czy specjalistycznym sprzętem. W takim miejscu powinna znaleźć się na pewno guma do skakania. Powinna być ona odpowiednio długa, warto wybrać więc taką w ulubionym kolorze dziecka, aby zachęcić je do zabawy. Guma do skakania to dodatek, który nie zajmuje dużo miejsca, a wpływa świetnie na rozwój fizyczny małego człowieka. Regularna zabawa wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy, rozwija mięśnie i wpływa dobrze na kondycję. Warto także pamiętać, że skakanie przez gumę to świetna zabawa, która zbliża do siebie jej uczestników.

Jeśli mowa o skakaniu, nie można zapomnieć o kolejnej tradycyjnej propozycji, czyli skakance. Dzięki zabawie dziecko może zadbać o dobrą formę, wydolność oddechową, rozwój motoryki dużej, wzmocnienie mięśni oraz koordynację ruchową. Szukasz produktu dobrej jakości, który posłuży Twojemu dziecku przez długi czas? Skanka Djeco to świetny wybór. Jej dużą zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki czemu można mieć ją zawsze przy sobie. Skakanka Djeco wykonana jest z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu może posłużyć dobrze przez długi czas.

Poza skakaniem warto postawić także na rzucanie kółek. Taka zabawa wpływa korzystnie na koordynację ruchową, dziecko ćwiczy także celność. Taka gra zręcznościowa to świetny sposób na udaną zabawę. Można grać w nią zarówno w domu, jak i na dworze, a więc jest to aktywność dobra na każdą pogodę. Rzucanie kółek to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Wybierając zestaw do gry, warto stawiać na naturalne materiały, które wykazują się dużą wytrzymałością. Doskonale sprawdzi się na przykład drewno.

Motoryka duża może być rozwijana przez tradycyjne zabawy. Poza gumą, skakanką i zestawem do rzucania kółkami, warto posiadać także piłkę, można wykorzystać ją na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się gra w piłkę nożną, a także zabawy takie jak rzucanie do celu, turlanie piłki, podrzucanie czy chwytanie. Możliwości jest tak wiele, że można stworzyć naprawdę ciekawy plan zabaw.

Motoryka duża - warto ją rozwijać

Motoryka duża, czyli ogólna sprawność całego ciała jest bardzo istotna. To właśnie dzięki niej można wykazywać się dobrą równowagą, koordynacją oraz sprawną współpracą różnych części ciała. Warto wspierać rozwój motoryki dużej również dlatego, że ma ona znaczenie dla motoryki małej. Jeśli Twoje dziecko będzie miało dobrze rozwiniętą motorykę dużą, łatwiej przyjdzie mu nauka pisania, również wykonywanie czynności samoobsługowych będzie łatwiejsze. Brak dostatecznego rozwinięcia motoryki dużej można bardzo łatwo zauważyć. Oto kilka przykładów:

- Dziecko w wieku czterech lat nie potrafi samodzielnie zdjąć kurtki.

- Maluch w wieku pięciu lat wchodząc po schodach, czuje się niepewnie, dostawia jedną nogę do drugiej na każdym stopniu.

- Dziecko unika zabaw ruchowych.

Aby uniknąć problemów z motoryką dużą, warto przyjrzeć się swoim nawykom. Rodzice często wyręczają dzieci w prostych czynnościach, a jest to błąd. Warto dać szansę kilkulatkowi na to, aby samodzielnie zdjął kurtkę czy umył ręce. Takie codzienne czynności świetnie wpływają na rozwój motoryki dużej. Warto dbać także o ćwiczenia, takie jak rzucanie kółek czy inne zabawy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz