- today
Co to jest choroba lokomocyjna? Jakie są jej przyczyny?
Choroba lokomocyjna spowodowana jest nadwrażliwością narządu równowagi (błędnika), mieszczącego się w uchu wewnętrznym. Podczas tej choroby, błędnik bardziej niż normalnie oddziałuje na autonomiczny układ nerwowy. W wyniku ruchu — jazda samochodem, lot samolotem, jazda pociągiem, autobusem — błędnik jest bardzo obciążany i powoduje to jego nieprawidłową pracę. Błędnik odpowiada za stan równowagi ciała. Gdy jest nadmiernie obciążony, równowaga ta jest zaburzona. Powoduje to zawroty i ból głowy. Zawroty głowy często prowadzą do uczucia "podchodzenia żołądka do gardła", co często skutkuje wymiotami.
Upraszczając, można powiedzieć, że choroba lokomocyjna jest spowodowana wysyłaniem do mózgu sprzecznych wiadomości z narządów zaangażowanych głównie w równowagę: ucha wewnętrznego, oczu, mięśni i stawów.
Objawy choroby lokomocyjnej
Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i niemowląt obejmują przede wszystkim:
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- latanie obrazu przed oczami,
- osłabienie,
- problemy z równowagą,
- bladość skóry,
- silne pocenie się,
- przyspieszone bicie serca,
- ogólne złe samopoczucie.
Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?
Podczas jazdy możesz zastosować kilka "trików", które zmniejszą ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. Dzięki temu jazda będzie łatwiejsza zarówno dla nas, jak i dziecka. Poniżej znajdziecie kilka rad, które warto zastosować.
- Jeśli czeka was długa podróż, najlepiej zaplanować ją jak najwcześniej. Wyjdź z domu rano, gdy dziecko jest jeszcze śpiące. To zwiększy szansę, na to, że uśnie podczas jazdy, a to zmniejszy występowanie objawów.
- Jedźcie spokojnie, równomiernym tempem i w miarę ze stałą prędkością.
- Możesz podać dziecku do jedzenia krakersy lub paluszki — zmniejszają one ryzyko mdłości i wymiotów.
- Nie podawaj dziecku napojów gazowanych, tylko wodę mineralną. Dziecko powinno ją pić małymi łyczkami. Do picia może być również gorzka herbata.
- Rozpraszaj uwagę dziecka grami, piosenkami, rysowaniem. Jeśli jedziecie w długą podróż, warto zaopatrzyć się w deskę lub drewnianą tackę, która będzie służyła jako podkładka na zeszyt czy grę.
- Możesz zasłonić okna roletą samochodową lub pieluchą.
- Utrzymuj w samochodzie chłód i odpowiednią wentylację (uchyl okno lub włącz klimatyzację).
Czego należy unikać?
Jeśli chcemy skutecznie zapobiegać chorobie lokomocyjnej, warto przede wszystkim ograniczyć:
- korzystanie z urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, smartfony) podczas jazdy.
- siedzenie w miejscach przeciwnych do kierunku jazdy pojazdu,
- ciągłe zmiany pasa ruchu podczas jazdy.
Co może być przydatne w podróży?
Jeżeli nasze dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, powinniśmy zawsze pod ręką mieć kilka przydatnych rzeczy, szczególnie podczas długiej jazdy. Rzeczy te powinny być zawsze na wyposażeniu samochodu, w którym jeździ dziecko z problemem choroby lokomocyjnej.
- Odzież na zmianę — schowaj do bagażnika reklamówkę z bluzką, śpioszkami, spodniami, które mogą ulec zabrudzeniu podczas wymiotów. Unikniecie problemów z brudną odzieżą i niepotrzebnym powrotem do domu w celu przebrania.
- Chusteczki, ręczniki — koniecznie w samochodzie musisz mieć zapas chusteczek (mokrych i normalnych) lub ręcznik papierowy, które mogą być przydatne do wycierania. Chusteczki powinny być wielowarstwowe — im grubsze, tym lepiej. Powinny być również odpowiednio dobrane do potrzeb naszej pociechy. Najlepiej sprawdzą się takie, które zawierają naturalne składniki nawilżające (np. wipes chusteczki), aby nie uczulały dziecka. Mokre chusteczki muszą być szczelnie zamknięte, aby nie wysychały, ponieważ będą wówczas mało przydatne. Warto zaopatrzyć się w pojemnik na mokre chusteczki, który posiada szczelne zamknięcie. Mamy pewność, że chusteczki zawsze będą odpowiednio nawilżone i spełniały swoje zadanie. Dobrze również zaopatrzyć się w woreczki na wymioty (mogą być to zwykłe foliowe reklamówki).
Leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci
W aptece dostaniemy wiele leków na chorobę lokomocyjną dla dzieci. Mają one postać tabletek do ssania lub połykania, syropu, kropli (Aviomarin, Lokomotiv). Leki na chorobię lokomocyjną dla dzieci zawierają substancje czynne, które zapobiegają występowaniu mdłości i działają przeciwwymiotnie.
W aptece dostaniemy również specjalną opaskę przeciw mdłościom, którą zakładamy na rękę.
Komentarze (0)