BLW - z czym to się je?

BLW - z czym to się je?

BLW - co oznacza ta nazwa?

BLW to z pewnością wciąż metoda niezwykle tajemnicza i enigmatyczna dla wielu rodziców. Warto więc w pierwszej kolejności poświęcić kilka chwil na to, by wyjaśnić to, na czym ona właściwie polega. Otóż wystarczy przyjrzeć się samej nazwie. BLW to skrót od pierwszych liter angielskich słów Baby Led Weaning, czyli po prostu bobas lub wybór. Jest to nic innego jak jedna z bardziej innowacyjnych metod karmienia dzieci. Polega ona głównie na tym, by powoli i stopniowo minimalizować pokarmy mleczne- głównie mleko modyfikowane i mleko mamy- w diecie maluszka. Niemniej jednak warto zauważyć, że proces ten jest całkowicie sterowany przez dziecko, zgodnie z zasadą, że to właśnie bobas lub wybór. Warto także podkreślić fakt, że główną myślą metody BLW jest przede wszystkim ominięcie długiego etapu papek, a także pozwolenie dziecku na samodzielne jedzenie już od momentu pierwszego posiłku. BLW jest więc sposobem na to, by rodzice mogli całkowicie zaufać swojemu dziecku, a także uwierzyć w jego możliwości.

BLW - dlaczego warto wybrać tę metodę?

BLW to dość innowacyjna metoda, jednak wiele rodziców już przekonało się o jej wysokiej skuteczności. Zatem dlaczego warto wybrać BLW? Otóż przede wszystkim, pozwoli ona na przekonanie do spożywania posiłków nawet największego niejadka, gdyż będzie on mógł poświęcić czas na ich samodzielne spożywanie. Co więcej, metoda ta pozwala na eksplorowanie przez dziecko nowych smaków, a także czerpanie niesamowitej przyjemności z każdego posiłku. Można więc jasno powiedzieć, że metoda bobas lub wybór będzie idealnym sposobem, na rozwiązanie wszelkich problemów z karmieniem maluszka i jego grymasami.

Jakie są zalety i wady BLW?

Każdy rodzic z pewnością chce zapewnić swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Tak więc z dość dużą nieufnością podchodzą oni do wszelkich strategii żywienia, dopóki na własne oczy nie będą mogli przekonać się o ich wadach, a także zaletach. Jest to oczywiście całkowicie uzasadnione podejście, więc warto dowiedzieć się, jakie są zalety i wady BLW. Śmiało można powiedzieć, że od największych plusów tej metody karmienia dziecka należy przede wszystkim zapewnienie maluszkowi niczym nieograniczonej przyjemności z jedzenia, a także danie mu możliwości, by poznawał potrawy wszystkim zmysłami. Doprowadza to także do rozwoju potencjału, a także pomaga nauczyć dziecko "bezpiecznego jedzenia". Metoda BLW jest swoistym połączeniem zabawy i nauki, dzięki której dziecko może zdobyć pewność siebie i nauczyć się kontrolowania własnego łaknienia. Nie można również pominąć tego faktu, że dziecko w dalszym ciągu będzie spożywać pełnowartościowe posiłki, które będą odpowiednio zbilansowane. Pomoże to z kolei przywrócić maluszkowi pozytywne nastawienie do jedzenia, a także wesprze jego naukę żucia i radzenia sobie z produktami o różnorodnej konsystencji.

Jakie wady ma metoda BLW?

Każda metoda karmienia ma swoje wady, a także i zalety. W przypadku metody BLW można powiedzieć, że jej największym minusem jest bałagan, który z pewnością będzie towarzyszył rodzicom i dziecku każdego dnia. Niemniej jednak nawet na ten problem, można znaleźć niezwykle kreatywne rozwiązanie, które sprawi, że ta jedyna wada metody BLW, zostanie całkowicie zażegnana.

BLW - od czego zacząć?

Metodę BLW można zastosować jedynie w momencie, kiedy rodzice wiedzą, że dziecko jest w pełni gotowe do samodzielnego spożywania posiłków. Niemniej jednak BLW - od czego zacząć? Oto kilka wskazówek, które na samym początku testowania nowych pokarmów, mogą okazać się niezwykle pomocne:

- rodzice powinni proponować maluszkowi pokarmy stałe, tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dziecko nie jest zbyt głodne, ani zbyt najedzone.

- rodzice muszą pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia dziecka, pokarmy stałe powinny być jedynie dodatkiem, do podstawowego pożywienia, które powinno składać się głównie z pokarmów mlecznych. Co więcej, dziecko ma pełne prawo odmówić jedzenia, jeśli nie czuje się głodne i nie ma na nie ochoty.

- podczas pierwszych dni z metodą BLW warto skupić się głównie na zabawie i poznawaniu nowych smaków i konsystencji.

- warto by rodzice zasiadali z dzieckiem do wspólnych posiłków i jedli dokładnie to samo. Co więcej, warto pozwolić dziecku na jedzenie z talerza rodziców.

- rodzice powinni proponować dziecku kawałki, które są pokrojone w słupki.

- warto, by rodzice przygotowali się na nieco większy bałagan.

- koniecznie rodzice muszą wybrać odpowiednią porę dnia na wspólne spożywanie posiłków. Najlepiej, kiedy maluszek będzie wypoczęty i wyspany.

- zawsze do posiłków powinna być podawana woda.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz