- today
W jaki sposób zabawki mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka?
Zabawki na ogół wzbudzają wyłącznie pozytywne skojarzenia. Jeśli jednak nie są dostosowane do wieku dziecka albo producent nie przyłożył należytej staranności do ich wykonania, mogą okazać się niebezpieczne. Najważniejszą kwestią jest branie pod uwagę potrzeb dziecka. Nawet jeśli nasza pociecha szybko się rozwija, nie powinniśmy przeceniać jej możliwości. Nie bez powodu, producent musi deklarować, dla kogo przeznaczone są jego produkty. W zabawkach dla maluchów poniżej trzeciego roku życia, nie mogą znajdować się małe elementy, ze względu na ryzyko zadławienia. Grzechotki i gryzaki muszą być duże i niemożliwe do rozłożenia na części, aby nie narażały dziecka na uduszenie. Produkty, kierowane do dzieci poniżej ósmego roku życia muszą być pozbawione ostrych krawędzi, aby chronić przed skaleczeniem. Źródłem zagrożenia mogą być również ruchome elementy, ponieważ palce dziecka mogą między nimi uwięznąć. Ostrożność powinniśmy zachować również podczas wyboru zabawek, posiadających wstążeczki, tasiemki itp., ponieważ istnieje ryzyko, że owiną się wokół szyi dziecka.
Bezpieczne zabawki dla niemowląt często są wykonane z drewna. Rodzice chętnie je kupują, ponieważ naturalne materiały eliminują ryzyko wystąpienia uczulenia. Musimy jednak pamiętać, że na powierzchni źle wyszlifowanego drewna mogą znajdować się zadziory, wchodzące pod skórę dziecka. Jeśli zabawka jest lakierowana, malowana lub pokryta innym materiałem, powinniśmy upewnić się, że do produkcji nie zastosowano toksycznych materiałów, zawierających ołów.
Szczególnym rodzajem zabawek są produkty, podłączane do prądu. Nie powinniśmy kupować bardzo tanich urządzeń, których jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Nieprawidłowe działanie lub użytkowanie może prowadzić nawet do wstrząsu, lub oparzenia. Z ostrożnością należy również podchodzić do zabawek, emitujących hałas. Należy sprawdzić, czy producent nie zalecił używania ich na zewnątrz budynków oraz samodzielnie sprawdzić poziom hałasu. Jeśli produkt powoduje dyskomfort u osoby dorosłej, z pewnością nie nadaje się dla dziecka.
Warto nauczyć dziecko dbałości o porządek. Rozrzucone w nieładzie zabawki mogą doprowadzić do upadku, nie tylko malucha, ale też osoby dorosłej. Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, starszak powinien wiedzieć, że jego zabawki muszą znajdować się poza zasięgiem młodszego rodzeństwa.
Jakich certyfikatów i atestów szukać?
Warto znać najczęstsze certyfikaty i atesty na zabawkach, ponieważ znacznie ułatwia to wybór odpowiedniego produktu. Jednym z nich jest znak CE (Conformité Européenne). Muszą posiadać go wszystkie zabawki dla dzieci poniżej 14 lat, trafiające na rynek w UE. Warto jednak pamiętać, że ten znak jest gwarancją producenta i nie zostaje zweryfikowany przez niezależne instytucje.
Na terenie Polski, istotne są dwa oznaczenia: Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka i Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Posiadające go zabawki muszą zostać poddane testom, które potwierdzają, że produkty spełniają normy bezpieczeństwa, obowiązujące w naszym kraju. Oznaczenie TÜV Rheinland również jest wiarygodne, ponieważ w laboratorium potwierdzono, że oznaczona nim zabawka spełnia normy unijne. Bezpieczeństwa dotyczą również certyfikaty Bezpieczny dla dziecka i Bezpieczny dla niemowląt, wydawane przez Centrum Włókiennictwa w Łodzi. Atest Safe Toys potwierdza, że zabawka została skontrolowana pod względem bezpieczeństwa dla grupy wiekowej, deklarowanej przez producenta. Certyfikat jest przyznawany przez instytut certyfikacji ITC.
Zabawki dla dzieci z atestem powinny przykuć naszą uwagę, także jeśli przywiązujemy wagę do ekologii i zrównoważonego rozwoju. Gdy szukamy produktów, wykonanych z drewna, warto zwrócić uwagę na znak FSC. Jego obecność to dowód na to, że produkt powstał z użyciem, jak najmniejszej ilości środków chemicznych oraz poszanowaniem środowiska naturalnego. Podobną rolę spełnia certyfikat Fair Trade, czyli deklaracja, że zabawka powstała z poszanowaniem praw człowieka, czyli pracownicy byli godnie wynagradzanymi osobami dorosłymi. Podczas zakupów powinniśmy więc zwracać uwagę, czy sklep z zabawkami, który wybieramy, przywiązuje wagę, nie tylko do ceny, ale przede wszystkim jakości produktów.
Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?
W ostatnich latach znacząco zwiększyła się świadomość społeczna na temat rozwoju dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że zbyt duża ilość bodźców negatywnie wpływa na koncentrację oraz rozwój układu nerwowego. Podczas wyboru zabawek, powinniśmy więc brać pod uwagę wiek dziecka oraz jakość wykonania produktu, najlepiej potwierdzoną przez odpowiednie atesty i certyfikaty. Kilkumiesięczne dziecko nie potrzebuje intensywnej stymulacji przez głośne dźwięki i migające światła. Lepszym wyborem będą np. bąbelki Dimpl, zapewniające rozwój sensoryczny. Dla nieco starszych dzieci interesujące będą bardziej zaawansowane zabawki, takie jak kostka aktywizująca. W jednym produkcie znajdziemy sortowniki, przekładnie i spirale. Dzięki temu dziecko rozwija się motorycznie oraz doskonali umiejętności wzrokowo-poznawcze.
Podczas wyboru zabawek, na pierwszym miejscu znajduje się bezpieczeństwo. Najlepiej, jeśli jest potwierdzone za pośrednictwem certyfikatów i atestów, wydawanych przez niezależne organy.
Komentarze (0)