- today
Czym jest BLW?
Jest to sposób rozszerzania diety, na którym większą kontrolę ma dziecko, a nie rodzic stojący za nim z łyżeczką. Maluch za pomocą zmysłu dotyku i węchu urozmaica sobie cały proces poznawania nowych kulinarnych doznań. Cały fenomen BLW polega na tym, że dziecko może samodzielnie chwytać i wkładać do buzi przygotowane przez rodzica kawałki owoców, warzyw oraz produktów zbożowych. Wszystko to, za pomocą rączek. Motoryka u niemowląt jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa ona na cały proces prawidłowego rozwoju oraz poznawania otaczającego dziecko, świata. Rozszerzając dietę w sposób BLW rodzic pozwala swojemu maluchowi badać nowe kształty, faktury i intrygujące smaki. Niemniej jednak należy pamiętać, aby produkty były wprowadzane stopniowo i systematycznie.
Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?
Gotowy maluch to taki, który zaczyna pokazywać swoje zainteresowanie jedzeniem. Dziecko może zacząć wodzić wzrokiem za posiłkiem spożywanym przez rodzica. Jest to normalny proces rozwoju i w okolicach szóstego miesiąca życia, należy się go spodziewać. Natomiast rodzic musi pamiętać, że nie tylko zainteresowanie dziecka jest oznaką gotowości do rozszerzania diety.
Brzdąc powinien samodzielnie, stabilnie siedzieć oraz wykazywać dojrzałość nerwowo - mięśniową - to właśnie ona pozwala mu kontrolować swoje ciało, a szczególnie ruchy główką. Jest to niezwykle istotne, aby dziecko mogło trafiać rękami do buzi i nie denerwować się przy tym. Rozszerzanie diety sposobem BLW, nie mogłoby odbyć się bez prawidłowo rozwiniętych umiejętności chwytania - szczególnie pamiętając o tym, że to dziecko swoimi rękoma bada podany posiłek i prowadzi jedzenie do ust.
Dziecko, które nie jest gotowe na rozszerzanie diety, przy pierwszej możliwej okazji, pokaże to rodzicowi. Zazwyczaj najczęstszym sygnałem niechęci, do poznawania nowych produktów spożywczych jest odruch wypychania językiem podanego jedzenia.
Dlaczego warto?
Rozszerzanie diety to nie tylko konieczność, ale i wspólne, kreatywne zajęcie. Dobrze zaplanowany proces, może okazać się dobrą zabawą i integracją rodzinną. Rodzic powinien zachęcać dziecko do rozgniatania jedzenia oraz rozmazywania go, na dowolny sposób. Maluch przez pierwsze tygodnie będzie badać produkty otrzymane przez rodzica. Mogą one trafić w wiele różnych miejsc, niekoniecznie do buzi. I to jest okej.
Warto postawić na rozszerzanie diety sposobem BLW, ponieważ bobas lubi wybór. Różnorodność na talerzu i brak zmuszania do konkretnego produktu to podstawa. Miseczka silikonowa ze specjalnymi przegródkami pozwoli na degustację kilku pozycji. To dziecko samodzielnie oceni, który owoc lub warzywo powinien trafić do buzi, a który znajdzie swoje miejsce na kuchennej podłodze.
Jakie akcesoria do BLW okażą się dobrą inwestycją?
BLW wymaga inwestycji w przydatne, często wręcz niezbędne produkty dla najmłodszych. Nie tylko ułatwiają one cały proces karmienia, ale i pomagają dziecku zdobywać nowe umiejętności. Jakie akcesoria do karmienia metodą BLW polecane są przez rodziców i specjalistów z dziedziny żywienia noworodka?
Ochrona przed jedzeniem
Bez dwóch zdań, niezbędnikiem podczas rozszerzania diety jest śliniak. Mając na uwadze, że większość jedzenia znajdzie się na dziecku, a nie w jego brzuchu, należy wybrać odpowiedni produkt, spełniający wszelkie oczekiwania. Śliniak powinien być wodoodporny, a najlepiej stworzony z wytrzymałego, sylikonowego materiału - oczywiście bezpiecznego dla najmłodszych. Rodzice coraz częściej stawiają na śliniak wyposażony w kieszonkę, mającą za zadanie łapać, wypadające z buzi, części jedzenia. Innym nowym na rynku rozwiązaniem jest fartuszek z rękawami - świetne rozwiązanie dla rodziców dbających o brak plam na ubraniach.
Sztućce- tak, czy nie?
To nie jest tak, że rozszerzając dietę sposobem BLW, można nie myśleć o sztućcach. Wręcz przeciwnie. Maluch w pierwszych tygodniach poznaje produkty przez dotyk. Bawi się jedzeniem, próbuje nowych smaków i integruje się z rodzicem, który w tym samym czasie również spożywa posiłek. Natomiast po pierwszym etapie, przychodzi kolej na następne. Dziecko zapoznane z metodą BLW zaczyna uczyć się samodzielnego jedzenia i potrzebuje do tego celu, specjalnych przedmiotów. Inwestycja w sztućce jest ważna - powinny być one stworzone z wytrzymałego materiału o dobrym składzie. Na samym początku wystarczy łyżka silikonowa, a w późniejszych etapach przydadzą się inne sztućce, aby dziecko mogło je poznawać. Niektórzy producenci oferują sztućce posiadające specjalne przyssawki. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci lubiących rzucać silikonowymi akcesoriami, ułatwiającymi jedzenie. Dzięki przyssawkom łyżka silikonowa będzie bardzo dobrze trzymać się dowolnej powierzchni. Dziecko będzie miało trudności, aby zrzucić ją na ziemię.
Specjalne talerze
Niestety porcelana kuchenna nie sprawdzi się, przy rozszerzaniu diety sposobem BLW. Bobas lubi wybór, a więc talerz przeznaczony dla niemowlaka powinien posiadać specjalne przegródki, aby najmłodszy członek rodziny mógł spróbować kilku smaków jednocześnie, a nie ograniczał się do banana.
Talerzyk lub miseczka silikonowa, dla bezpieczeństwa malucha, powinna znajdować się na dopasowanej macie antypoślizgowej. Dzięki niej dziecko nie zrzuci talerza z całą zawartością, a kuchenna podłoga nie ucierpi przy rozszerzaniu diety. Dobrze dobrana miseczki i łyżeczki silikonowe, to podstawa podczas rozszerzania diety malucha metodą BLW.
Komentarze (0)