- today
Jak rozpoznać wszy u dziecka?
Wesz ludzka jest niewielkim owadem, pasożytującym na owłosionej skórze człowieka. Nie posiada skrzydeł, a długość jej ciała nie przekracza 5 mm, ale w ciągu minuty potrafi pokonać ponad 20 cm, dlatego wszawica szybko się rozprzestrzenia. Wszy bardzo chętnie zagnieżdżają się na skórze głowy, ponieważ ich rozwojowi sprzyjają wysoka temperatura i wilgotność oraz obecność łoju i potu. Owady składają jaja, nazywane gnidami, które przyczepiają do włosów, za pomocą lepkiej wydzieliny. Właśnie dlatego, pozbycie się gnid może przysparzać trudności. Wesz obumiera po ok. miesiącu żerowania na skórze człowieka. Wyleczenie wszawicy nie jest jednak tak proste, ponieważ jedna wesz jest w stanie złożyć nawet 300 jaj miesięcznie. Po około tygodniu, z gnid wylęgają się kolejne owady, które już po upływie ok. 20 dni, są w stanie się rozmnażać.
Rozpoznanie wszawicy jest utrudnione, ponieważ wesz posiada zdolność upodabniania się do otoczenia. Przybiera więc kolor, przypominający włosy żywiciela. Trudno więc na pierwszy rzut oka dostrzec wszy na głowie dziecka. Łatwiej zauważyć jaja, przyczepione do włosów na wysokości ok. 1 mm od skóry.
Nasz niepokój powinno wywołać silne swędzenie, które może zwiastować obecność pasożytów na skórze. Zazwyczaj dotyczy szczególnie okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej, ponieważ tam najchętniej żerują wszy. Swędząca skóra głowy często jest zaczerwieniona. Może występować także powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie za uszami.
Świadomość, jak rozpoznać wszy u dziecka, jest w stanie uchronić i zapobiec poważniejszym konsekwencjom wszawicy. Jeśli w porę nie wdrożymy leczenia, dziecko będzie intensywnie drapać skórę głowy, przez co może doprowadzić do powstawania drobnych ranek, a w konsekwencji - stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych. W rzadkich przypadkach włosy mogą zostać trwale splątane przez ropno-surowiczą wydzielinę.
Co zrobić, jeśli dziecko ma wszy?
Gdy rozpoznamy u dziecka wszy, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W pierwszej kolejności stosujemy preparaty na wszy u dziecka - szampony lub płyn z apteki. Należy dwukrotnie umyć włosy i dokładnie je wyczesać, aby usunąć martwe owady i gnidy. W tym celu powinniśmy użyć gęstego, metalowego grzebienia. Wyczesywanie musi być bardzo dokładne. Włosy należy podzielić na cienkie pasma, aby nie ominąć żadnego miejsca na głowie. Grzebień powinniśmy umyć w ciepłej wodzie z mydłem, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Procedurę należy powtórzyć po upływie tygodnia. Na rynku dostępne są również balsamy na wszy. Preparat należy nałożyć na głowę, według zaleceń producenta, a następnie wyczesać martwe pasożyty i umyć włosy. Zaletą balsamów jest skład, ponieważ są produkowane z naturalnych składników.
Pomocne podczas leczenia mogą być również domowe sposoby. Zastosowanie znajduje oliwa z oliwek, ponieważ tworzy tłustą warstwę, która „dusi” wszy. Oliwę należy kolistymi ruchami wmasować w skórę głowy, a następnie założyć dziecku czepek kąpielowy. Ta metoda daje najlepsze efekty, jeśli tłuszcz zostanie na głowie dziecka przez całą noc.
Leczenie wszawicy nie ogranicza się jednak wyłącznie do skóry głowy. Źródłem zakażenia mogą stać się też przedmioty codziennego użytku, takie jak zabawki, ręczniki, pościel, czapka lub odzież. Rzeczy osobiste dziecka należy więc wyprać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Przedmioty, których nie można wyprać lub zdezynfekować, należy zamknąć w szczelnym worku na co najmniej dwa tygodnie lub po prostu wyrzucić.
Jak zapobiegać wszawicy?
W przypadku wszawicy podobnie jak innych chorób, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Warto więc nauczyć dziecko, że w żadnym wypadku nie powinno korzystać z cudzego grzebienia lub szczotki. Ryzyko zarażenia wszawicą zmniejsza też związywanie włosów w sytuacjach, gdy dziecko przebywa w grupie np. w szkole lub podczas zajęć sportowych. Powinniśmy też pamiętać, żeby podczas codziennego czesania, uważnie obserwować włosy dziecka. Na rynku dostępne są też spraye odstraszające wszy. Możemy zastosować je, jeśli obawiamy się, że w środowisku dziecka istnieje ryzyko zarażenia się wszawicą. Tego typu preparaty, zapobiegają zagnieżdżeniu się wszy na skórze głowy, a dodatkowo pielęgnują włosy. Spraye zazwyczaj zawierają olejki eteryczne, które odstraszają wszy. Olejki można także nakładać na grzebień, podczas czesania dziecka.
Wystąpienie wszawicy u dziecka często wydaje się rodzicom wstydliwe. Ten problem jest jednak bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Gdy więc zauważymy wszy u naszej pociechy, powinniśmy jak najszybciej powiadomić dyrekcję szkoły, aby pozostali rodzice uważniej przyjrzeli się swoim dzieciom. Tylko wyleczenie wszystkich zarażonych uczniów i odpowiednia profilaktyka są w stanie trwale rozwiązać problem.
Komentarze (0)