Jak zacząć dietę BLW u dziecka?

 Jak zacząć dietę BLW u dziecka?

Co to znaczy "BLW"?

Zdecydowanie możemy mieć kłopot ze zrozumiem tego terminu, bo źródłowo zaczął on być używany w języku angielskim, skracając frazę baby led weaning. Zrozumienie co to znaczy BLW ułatwia nam, opiekunom i rodzicom, niezbyt dokładne, ale oddające treść, tłumaczenie tego terminu na polski. W wolnym tłumaczeniu fraza ta będzie wówczas skrótem od "bobas lubi wybór". Obojętnie czy rozumiemy BLW właśnie tak, czy przychylamy się do angielskiej wersji, w której pojawia się wyrażenie dosłownego odzwyczajania bobasa od piersi, sens jest ten sam. Dietę BLW, ujmując dokładniej, możemy rozumieć jako wprowadzanie do diety malucha pokarmów innych niż mleczne, do tego stopnia, że dziecko rozpoczyna konsumpcję żywności, która nie jest docelowo dla dzieci przeznaczona. Możemy obserwować tym samym, jak dziecko powoli wkracza w świat dorosłych (a przynajmniej dojrzałych) osób i zyskuje samodzielność. Polskie wyrażenie dodatkowo daje nam do zrozumienia, że osoba dziecka jest w tej metodzie żywienia szczególnie ważna, bo o BLW w Polsce usłyszymy także, że jest to "metoda sterowana przez dziecko". Szukając potwierdzenia skuteczności BLW możemy oprzeć się na popularności tego rozwiązania w Wielkiej Brytanii (gdzie stosowane jest od lat) oraz tym, że jako społeczność rodziców, wykazujemy, z roku na rok, coraz większe zainteresowanie takim modelem żywienia, co zaobserwować można na mediach społecznościowych. Metodę BLW wdrażamy w życie dziecka najwcześniej w 17. tygodniu życia, a najpóźniej w 26 (WHO zaleca poszerzanie diety w taki sposób dopiero od 6 miesiąca życia). 

Dieta BLW - od czego zacząć i jakie akcesoria zakupić?

Przed wprowadzeniem BLW do życia dziecka zapoznajemy się z kluczową zasadą dotyczącą tej metody. Podstawowym zaleceniem, z jakim się zaznajomimy, jest pominięcie karmienia dziecka łyżeczką bezpośrednio przez opiekunów. Zamiast tego spotkamy się z poleceniem podawania małym pociechom produktów w postaci musów, papek, przecierów, drobno pokrojonych itp., oraz ze wskazaniem, że dziecko samo powinno wykazać chęć spróbowania danego dania. Takie zmiany wprowadzamy stopniowo, wciąż karmiąc dziecko mlekiem, które stanowi podstawę żywienia malucha do ukończenia 1 roku życia. Równą oczywistością jest to, że ostatecznie pozwalamy dziecku używać sztućców, z tym jednak wyjątkiem, że dziecko musi wyrazić taką chęć. Musimy pamiętać, że metoda ta, choć skuteczna, wymaga zakupienia kilku produktów, które uczynią spożywanie posiłków bardziej komfortowym, tak dla nas, opiekunów, jak i dla pociechy.

Poleca się nam zaopatrzenie się w produkt, który ochroni ubranie dziecka przed zabrudzeniem. Warto, więc, abyśmy wybrali śliniaczek o takim kroju i wzorze, który nie tylko zapewni ochronę odzieży dziecka, ale i dodatkowo zachęci pociechę do jedzenia. Zdecydujmy się na model o kolorowym, przykuwającym uwagę wzorze. Z dodatkowymi, wszytymi kieszonkami, w które dziecko będzie mogło schować na przykład ulubioną zabawkę, która sprawi, przez co pozwolimy mu poczuć się podczas posiłku bardziej komfortowo. W produktach warto przebierać, jeżeli jednak nie mamy na to czasu, miejmy na uwadze, że te właśnie wymagania spełnia śliniaczek dla dziecka (model śliniaczka z rękawami) Round The Garden.

Kolejnym produktem, którego uwzględnienie w domowej kuchni powinniśmy rozważyć, wprowadzając dietę BLW, są sztućce dopasowane do małych, dziecięcych dłoni oraz początkujących umiejętności malucha. Pierwsze sztućce dziecka nie będą służyć naszemu maluchowi, jeśli będą to sztućce, których używają osoby dorosłe. Szukamy sztućców z zakończeniami w kształcie łopatki, dopasowanymi do kształtu ust niemowlęcia, o takich uchwytach, które ułatwiają maluchowi włożenie jedzenia do buzi. Jeżeli rozważamy zakup takich sztućców, pamiętajmy, że satysfakcjonujące efekty dają sztućce dla dziecka Bubblegum

Dieta BLW - co podawać?

To, co podajemy na diecie BLW dostosowujemy stopniowo do wieku i umiejętności dziecka. Z tego też względu dietę BLW dzielimy na etapy. Zawsze jednak powinniśmy wybierać produkty o niskim ryzyku wywołania rekcji alergicznej, łatwe do strawienia. Dobrym wyborem na początek będą marchewka lub ziemniak (ugotowane). Warzywa generalnie podajemy obróbce termicznej, zwłaszcza na początku. Tak często, jak to możliwe, warto przyrządzać posiłki gotowane na parze, bo pozwala to na zachowanie jak największej ilości składników odżywczych.

W przedziale od 6 do 7 miesiąca dziecka wybieramy posiłki, które rozpadają się w buzi. Poza marchewką, czy ziemniakiem możemy wykorzystać np. dojrzałą gruszkę bądź awokado. Jeśli mają zwartą konsystencję, kroimy je na drobne kawałki, dbając jednak o to, by nie poszatkować produktów przesadnie - dziecko uczy się chwytać drobniejsze elementy dopiero około 8-9 miesiąca. Wówczas wprowadzamy jeszcze mniejsze produkty, niekoniecznie w formie papki. Możemy zdecydować się na groszek lub pomidory, drobno pokrojone. Kiedy dziecko zbliża się do ukończenia roku życia, możemy zdecydować się na eksperymentowanie z formą posiłków, czasami podając dziecku mus, przecier, papkę itd., innym razem decydując się włączyć do diety nawet placki, naleśniki itp., bo dziecko coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem.

Unikamy produktów twardych, surowych, złączonych ostrym przedmiotem, jak np. owocowe szaszłyki. Jeśli decydujemy się podawać dziecku łakocie, zadbajmy o wybór tych najbardziej miękkich (chociaż, jako zamiennik słodyczy, doskonale sprawdzi się owocowy mus). Nie podajemy także produktów suszonych oraz niepokrojonego mięsa - np. parówek w całości. Mięso jak najbardziej możemy wprowadzać do diety, warto je jednak uprzednio rozdrobnić na wystarczająco małe kawałki. Wprowadzając do diety nowy produkt, zachęcajmy dziecko do jedzenia nowości przez 2-3 dni i konsekwentnie obserwujmy, czy pociecha jest zainteresowana nowym przysmakiem. Nie podawajmy także zbyt długo jednego tylko rodzaju produktu.

Nie możemy się przy tym oszukiwać - pierwsze próby karmienia metodą BLW będą nosić znamiona eksperymentu (odnośnie tego, co podać, czego nie podawać, czy maluchowi dana potrawa zasmakuje itp.), jednak z czasem  nabywamy praktyczną wiedzę co do gustu dziecka, co znacznie ułatwia stosowanie diety BLW. Nie zapominajmy też o szeregu innych zalet tej metody: dziecko uczy się prosto siedzieć, je posiłki wspólnie z rodziną, uczy się dokonywania własnego wyboru od maleńkości. Warto więc, byśmy wytrwali. 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz