Jak nauczyć dziecko pisać?

 Jak nauczyć dziecko pisać?

Nauka pisania - garść porad

Warto pamiętać, że nauka pisania nie rozpoczyna się w szkolnej ławce. Należy zachęcać dziecko do ćwiczenia rączek wcześniej, aby przygotować je na zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli chodzi o pisanie, duże znaczenie ma motoryka mała. Można rozwijać ją już we wczesnym dzieciństwie i zdecydowanie warto to robić. Jak nauczyć dziecko pisać? Dobrym pomysłem jest stawianie na aktywności, które dla dziecka będą przyjemne. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że dzieci najchętniej i najlepiej uczą się właśnie poprzez zabawę. Oto kilka ciekawych aktywności, które są doskonałym sposobem na ćwiczenie motoryki małej:

- Malowanie farbkami za pomocą pędzli - dzięki temu dziecko nie tylko ćwiczy motorykę małą, ale także może rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Stworzone dzieła to świetna pamiątka, którą warto zachować.

- Lepienie z mas plastycznych - to nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do rozwijania ważnych umiejętności i relaksu. Wspólne lepienie z mas plastycznych to dobry sposób na wzmocnienie rodzinnych więzi.

- Malowanie wodnych kolorowanek - dzięki temu nauka pisania literek będzie dla dziecięcej rączki łatwiejszym zadaniem. Wodne kolorowanki dają także wiele radości i zabawy, Twój maluch na pewno je pokocha.

Rozwój motoryki małej doskonale wspiera wykonywanie codziennych czynności. Samodzielne ubieranie się czy mycie to świetne ćwiczenia, które warto pozwolić wykonywać dziecku samodzielnie. Chociaż czasami rodzicom brakuje cierpliwości lub czasu, dbanie o samodzielność dziecka to bardzo ważna kwestia, o której nie należy zapominać.

Wiesz już, że nauka pisania rozpoczyna się od przygotowań i ćwiczenia motoryki małej we wczesnym dzieciństwie. Kolejnym ważnym aspektem jest to, aby podczas właściwej nauki dbać o prawidłowy chwyt pisarski dziecka. Jeśli maluch lubi rysować, świetnie sprawdzą się kredki oraz ołówki trójboczne. Są one skonstruowane w taki sposób, aby dziecku było łatwiej zadbać o prawidłowy chwyt pisarski. Istotne jest także to, aby pisząca dłoń była stabilnie oparta o płaską powierzchnię.

Pomocne zabawki - warto na nie postawić

Nauka pisania literek powinna być dla dziecka ciekawym przeżyciem. Warto podarować maluchowi zabawki, które sprawią, że nauka będzie przyjemnością i zabawą. Doskonale sprawdzi się na przykład dwustronna tablica do pisania. Z jednej strony tablica wyposażona jest w linie, dzięki którym dziecko może uczyć się pisania literek w domu, z drugiej zaś tablica jest czysta, a więc może posłużyć do rysowania i zabaw. Dwustronna tablica do pisania przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Jest to doskonały czas na to, aby popracować nad rozwojem motoryki małej i przygotować dziecko do nauki pisania literek.

Poza tablicą do pisania pomocny okaże się także drewniany alfabet polski. W zestawie znajduje się wszystko to, co potrzebne do rozwinięcia zdolności pisania, poznania cyfr oraz znaków matematycznych. Dzięki regularnej zabawie dziecko może także poprawić sprawność manualną oraz funkcje wzrokowe. Drewniany alfabet polski zapakowany jest w wytrzymałą skrzynkę wykonaną z drewna, dzięki czemu jest zakupem na długie lata. Dzięki temu zestawowi dziecko przekona się, że nauka może być przyjemna.

Zadbaj o komfort dziecka

Wiesz już jak nauczyć dziecko pisać oraz co może okazać się pomocne. Warto także pamiętać, że ważny jest komfort dziecka. Rozpoczynając naukę pisania i rozwijając motorykę małą, dziecko staje przed bardzo ważnym zadaniem, które na początku może wydawać się trudne. Rodzic powinien w tym czasie wykazać się szczególną cierpliwością, ważne jest również odpowiednie wsparcie. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha nie chce ćwiczyć lub wydaje się znudzona, nie zmuszaj jej do podejmowania zaplanowanych działań. W takich sytuacjach warto zastanowić się, jakie aktywności mogą sprawić przyjemność maluchowi i zachęcić do ćwiczeń. Pamiętaj, że nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na osiągnięcie najlepszych efektów. Dzięki odpowiedniemu podejściu nauka pisania literek będzie przebiegała sprawniej. 

Jeśli wykorzystujecie drewniany alfabet polski lub inny zestaw podczas ćwiczeń na siedząco, pamiętaj o odpowiednich warunkach. Dziecko powinno móc skorzystać z ergonomicznego krzesła dobrej jakości, którego wysokość jest dostosowana do biurka. Wybierając krzesło, pamiętaj, że kilkulatkom zazwyczaj trudno przez długi czas wytrzymać w jednej pozycji, a więc krzesło obrotowe nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo dziecka, znaczenie ma także odpowiednia postawa. Plecy nie mogą być zaokrąglone, powinny być wyprostowane. Zwróć uwagę także na ułożenie łokcia. Powinien mieć zapewnione stabilne podparcie. Jeśli zadbasz o wszystkie wspomniane tutaj kwestie, nauka pisania literek będzie dla Twojego dziecka przyjemna.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz