- today
Pierś czy butelka?
Zaleca, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia dzieci były karmione wyłącznie piersią. A po wprowadzeniu do diety pokarmów stałych, kontynuowanie kamienia piersią powinno być praktykowane przez pierwszy rok życia lub dłużej. Jednak bywa, że karmienie piersią nie jest w pełni możliwe lub preferowane przez część nowych mam.
Karmienie piersią
Karmienie noworodka piersią ma wiele kluczowych zalet. Najważniejszą z nich bez wątpienia jest to, że mleko matki to idealne wsparcie układu pokarmowego dziecka. Mleko zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje noworodek. W tym laktozę, różne białka oraz tłuszcze, które są z łatwością trawione przez młody organizm. Receptury produktów komercyjnych próbują jak najwierniej odwzorować właściwości mleka matki. Pomimo tego, iż są do niego zbliżone, to nie mogą dorównać dokładnemu składowi.
Mleko matki zawiera także przeciwciała, które pomagają w ochronie dziecka przed wieloma chorobami zakaźnymi, takimi jak biegunka lub infekcje dróg oddechowych. Wiele badań sugeruje, że dzieci karmione piersią są w o wiele mniejszym stopniu narażone na późniejsze problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, astma i alergie oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Udowodniono, że karmienie piersią ma wpływ także na szanse na nadwagę lub otyłość u dziecka.
Karmienie piersią to także wiele korzyści dla matek. Spala kalorie, dzięki czemu karmiące mamy szybciej wracają do formy. Co więcej, karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworu piersi lub jajnika. Niektóre mamy są zdania, że karmienie piersią jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż karmienie mieszanką – szczególnie w nocy. Ponadto jest znacznie tańsze. Przydatną pomocą będą różne akcesoria takie jak laktator, wkładki laktacyjne lub specjalne biustonosze. Koszt sumy produktów tego typu i tak będzie mniejszy niż regularny zakup mleka. Inny przydatny gadżet to poduszka do karmienia. Tutaj warto zdecydować się produkt spełniający wiele funkcji. Przykładem tego jest popularna Kura Babci Dany.
Karmienie za pomocą piersią przyczynia się także do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych dziecka oraz jego matki. Tak bliski kontakt wzmacnia więź między nimi oraz pozwala poczuć się nowej mamie pewniej, co do jej możliwości opieki nad dzieckiem
Karmienie butelką
Przygotowana mieszanka dla niemowląt to pożywna alternatywa dla mleka matki. Karmienie butelką pozwala na więcej swobody i elastyczności oraz pomaga w lepszej kontroli ilości pokarmu. Dzieci trawią mleko w proszku wolniej niż mleko ich matek. Dlatego dzieci karmione w ten sposób mogą potrzebować mniejszej ilości karmień. Butelka ułatwia także karmienie w miejscu publicznym oraz umożliwia zaspokojenie potrzeb żywieniowych dziecka przez inne osoby. Butelka dla niemowląt i oczywiście sam pokarm, to jedyne konieczne elementy.
Jak często jedzą noworodki?
Przeciętnie w pierwszych tygodniach życia noworodek je od około 8. do 12. razy dziennie. Większość specjalistów zaleca, aby minimalna ilość posiłków na dobę była równa 10. Karmienie piersią powinno odbywać się wtedy, kiedy dziecko jest głodne, czyli zazwyczaj co 2-3 godziny. Im noworodek będzie starszy, tym większe mogą być odstępy między posiłkami. Noworodki nie powinny być karmione dłużej niż około 3 godzin w ciągu dnia i 4 godziny w ciągu nocy. Czy noworodek musi być budzony do karmienia? Po osiągnięciu miesiąca życia przez dziecko nie trzeba tego robić.
Jak poznać, że noworodek jest głodny:
-
poruszanie główką na boki;
-
wystawianie języka;
-
otwieranie ust;
-
zaciskanie warg, jakby chciało je ssać;
-
wkładanie do ust pięści;
-
wtulanie się w pierś matki;
-
płacz.
Ustalanie harmonogram karmienia nie jest konieczne. Zarówno Ty jak i Twoje dziecko ustalicie wspólną rutynę. Oznaki głodu to jedyny ważny wyznacznik. Dzieci wiedzą jak dadzą znać rodzicom kiedy są głodne i kiedy mają już dość. W czasie karmienie należy zwracać uwagę na oznaki najedzenie dziecka. Są nimi: wypluwanie butelki lub odsuwanie się od sutka, zamykanie ust i odwracanie się. Przerwij karmienie, gdy zobaczysz podobne sygnały. Matki karmiące piersią zwykle nie muszą się martwić się o ilość swojego pokarmu.
Jak poznać czy noworodek dostaje wystarczają ilość jedzenia?
Ilość pokarmu dostarczanego dziecku zależy przede wszystkim od wieku dziecka oraz jego wagi. Zaleca się, aby dziecko przyjmowało 95 kcal na każdy kilogram ciała. Jak to wygląda w praktyce? Tygodniowy noworodek w czasie jednego karmienia zjada 70 ml pokarmu. Po osiągnięciu kolejnego tygodnia wartość ta wzrasta do 90 ml. W wieku od 3. tygodnia do 2. miesięcy jest to już 100-150 ml.
Możesz mieć pewność, że Twoje dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu, jeśli okazuje oznaki ogólnego zadowolenia, regularnie się wypróżnia, dobrze śpi i przybiera na wadze. Wiele niemowląt odbija niewielką ilość pokarmu po jedzeniu. Jest całkowicie normalne, jednak dziecko nie powinno wymiotować. Wymioty po karmieniu mogą być oznaką problemów trawiennych lub alergii.
Komentarze (0)