- today
Czy dziecko potrzebuje śliniaka?
Stosowanie śliniaka w zasadzie nie jest konieczne. Warto jednak pamiętać, że młodzi rodzice mają wiele obowiązków. Z pewnością nie chcą więc dokładać sobie dużej ilości prania. Jeżeli nie będziemy używać śliniaka, powstawanie plam na odzieży jest nieuniknione. Z wiekiem, dieta dziecka staje się coraz bardziej zróżnicowana, dlatego zabrudzenia z buraków czy brokułów mogą być naprawdę trudne do usunięcia. Im lepiej więc zabezpieczymy ubranka malucha, tym więcej pracy sobie zaoszczędzimy.
Śliniaczki dla niemowląt są potrzebne nawet maluszkom, którym jeszcze nie rozszerzamy diety. W takiej sytuacji, wystarczy jednak, żeby był to niewielki kawałek miękkiego, naturalnego materiału. Jego zadaniem jest wchłanianie nadmiaru śliny czy ulewającego się pokarmu. Dzięki temu, ubranko dziecka pozostaje suche. Rodzic może też w szybki sposób wytrzeć buzię maluszka, co zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. W przypadku starszych dzieci, śliniak lub fartuszek pozwala uniknąć zabrudzenia odzieży. Dzięki temu, karmienie jest dobrą zabawą również dla nas, a nie tylko naszej pociechy.
Pod uwagę warto wziąć również rodzaj zapięcia. Ważne, żeby śliniak był miękki i komfortowy. Skóra malucha jest jeszcze bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Zapięcie nie może więc mieć ostrych, wystających elementów. Najlepszym rozwiązaniem są miękkie rzepy i gładkie napy. Tego typu zapięcie z pewnością nie podrażni skóry maluszka, a jednocześnie będzie stabilnie utrzymywać śliniak na miejscu.
Praktyczne śliniaki dla niemowląt
Podczas wyboru śliniaka, na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo. Najlepiej, jeśli ślimak jest wykonany z bawełny. Można też zdecydować się na produkt dwustronny, który z jednej strony ma miękki materiał, a z drugiej - jest wykończony nieprzemakalną „ceratką”. Taki śliniak sprawdzi się u kilkumiesięcznych dzieci, które zaczynają już spożywać pokarmy stałe. Największą zaletą tego typu produktów jest łatwość utrzymania w czystości.
Dieta niemowlęcia z czasem staje się coraz bardziej zróżnicowana. Maluszek powoli zaczyna też eksperymentować z samodzielnym jedzeniem. Dla rodziców rozwój dziecka zawsze jest oczywiście powodem do radości. Niestety, samodzielność przychodzi powoli, dlatego pierwsze próby są jeszcze bardzo niezdarne. Maluch wciąż poznaje też nowe smaki. Nie wszystkie z nich oczywiście przypadną mu do gustu. Może więc się zdarzyć, że nasza pociecha wypluje zawartość łyżeczki.
Na rynku dostępne są różne rodzaje śliniaków, które zapewniają szczególną ochronę. Jeżeli więc uczymy nasze dziecko samodzielnego jedzenia lub mamy do czynienia z kapryśnym niejadkiem, warto zdecydować się na bardziej zaawansowany produkt. Ciekawym rozwiązaniem jest śliniak silikonowy. Jego największą zaletą jest oczywiście łatwość utrzymania w czystości. Produkt można umyć w wodzie z mydłem, ponieważ na śliskim materiale nie powstają trwałe zabrudzenia. Śliniak gumowy można też myć w zmywarce. Najbardziej przydatnym elementem jest jednak specjalna kieszeń, do której wpadają ewentualne resztki jedzenia. Dzięki temu śliniak chroni nie tylko ubranie dziecka, ale też najbliższe otoczenie maluszka.
Przed zakupem śliniaka silikonowego, należy upewnić się, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości. Bardzo istotną rolę odgrywa oczywiście materiał wykonania. Musi być bezpieczny, ponieważ śliniak ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Produkt nie może więc zawierać bisfenolu A ani ftalanów. Śliniak powinien być wykonany z silikonu spożywczego, przebadanego pod kątem kontaktu z żywnością. Tego typu produkt nie będzie wywoływał uczuleń, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku wrażliwych maluchów.
Fartuszek - dla wyjątkowo ruchliwego malucha
Bez trudu znajdziemy również produkty, który będą chroniły ubranko naszej pociechy jeszcze lepiej, niż tradycyjny ślimak. Są to fartuszki dla dzieci. Mają długie rękawy, dlatego chronione są całe rączki malucha. Ważnym elementem produktu jest duża kieszeń, do której wpadają okruszki. Fartuszek do jedzenia dla niemowlaka doskonale sprawdzi się również podczas malowania lub innych aktywności, w których czasie dziecko może się pobrudzić. Produkt jest łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ zazwyczaj wystarczy przetarcie go szmatką. Jeżeli zabrudzenia są zbyt duże, fartuszek można wyprać w pralce automatycznej. Temperatura nie powinna jednak przekraczać 40°C.
Odpowiednie fartuszki lub śliniaki dla dzieci mogą uchronić przed zabrudzeniem odzieży. Podczas ich wyboru, warto sugerować się wiekiem malucha. Im większe dziecko, tym bardziej jest ruchliwe i potrzebuje lepszej ochrony przed zabrudzeniem odzieży.
Komentarze (0)