- today
Nawodnienie w upały - jak wybrać odpowiedni bidon dla dziecka?
Dzieciom, tak samo jak dorosłym, do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia niezbędne jest odpowiednie nawodnienie, szczególnie kiedy na zewnątrz panują upały. Warto więc zaopatrzyć się w bidon dla dzieci, dla własnej wygody i dobra środowiska, ponieważ pozwoli zrezygnować z jednorazowych butelek plastikowych. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak znaleźć produkt, który się sprawdzi.
Kiedy dziecko może zacząć pić z bidonu?
Do szóstego miesiąca życia, zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Następnie należy wprowadzać pokarmy uzupełniające. Jeżeli jednak dziecko jest na to gotowe wcześniej, można skrócić okres wyłącznego karmienia piersią. Gdy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, nadchodzi czas na uczenie go samodzielnego jedzenia i picia. Warto pamiętać, że maluch powinien wkładać w to wysiłek, pracować ustami i językiem. Logopedzi ostrzegają przed używaniem tzw. kubków niekapków, ponieważ twardy ustnik może prowadzić do wad zgryzu, przez co dziecko będzie nieprawidłowo mówić. Warto więc postawić na kubki otwarte, tzw. treningowe. Kiedy maluch już sobie z nimi radzi, kolejnym krokiem jest szklana butelka do wody ze słomką. Doskonale sprawdzi się też podczas wycieczki czy wyjazdu, w przeciwieństwie do otwartego kubka.
Tempo nauki picia z bidonu jest oczywiście indywidualne. Dziecko zazwyczaj opanowuje tę umiejętność między szóstym a dwunastym miesiącem życia. Podczas picia z bidonu ze słomką, maluch ćwiczy podniebienie miękkie i mięsień okrężny ust. Doskonali również koordynację jednoczesnego połykania i oddychania. Warto jednak czuwać nad tym, jak dziecko używa bidonu - przygryzanie słomki nie jest zalecane. Powinna znajdować się między ustami a dziąsłami, żeby nie blokowała ruchów języka.
Do ukończenia roku, dziecku podajemy tylko mleko i wodę. Następnie można włączyć również soki herbatki ziołowe. Warto jednak pamiętać, że sok nigdy nie powinien być dla dziecka głównym napojem, ponieważ może powodować próchnicę. Nie zaleca się picia więcej niż ¾ szklanki dziennie. Lepszym rozwiązaniem będzie sok wyciskany w domu niż gotowy produkt.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butelki nawadniającej?
Na rynku dostępne są liczne bidony dla dzieci, ale ich jakość oczywiście jest bardzo różna. Warto więc wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, aby nie żałować zakupu. Do najważniejszych parametrów należą:
- materiał - bidon nie powinien zawierać ftalanów, BPA i oczywiście metali ciężkich, dobrze sprawdzają się produkty szklane, ponieważ do wody nie przedostają się żadne związki chemiczne,
- zamknięcie - dla kilkulatka powinniśmy wybrać bidon, który z łatwością zamknie i otworzy, u malucha, który dopiero uczy się picia, nie ma to znaczenia, ponieważ wodę podaje rodzic,
- pojemność - dla niemowlęcia odpowiedni będzie bidon o pojemności ok. 250 ml, następnie pojemność należy stopniowo zwiększać, dziecko w wieku szkolnym może już pić z dużego bidonu (ok. 700 ml),
- słomka - najlepiej, żeby była wykonana z silikonu, ponieważ ten materiał nie będzie dla malucha ani za miękki, ani za twardy.
Ekologiczna butelka Muuki
Jeżeli szukasz czegoś dla siebie lub kilkuletniego dziecka, dobrym pomysłem będzie butelka nawadniająca. Ma większą pojemność od typowych dziecięcych bidonów, dlatego nie sprawdzi się u kilkumiesięcznych czy rocznych maluchów - będzie po prostu za ciężka. Butelka Muuki ma pojemność 720 ml, dlatego jest odpowiednia dla kilkulatka. Mogą korzystać z niej również dorośli - wtedy trzeba napełnić butelkę trzy lub cztery razy dziennie. Produkt marki Muuki ma proste znaczniki godzin, co przypomina o uzupełnianiu płynów - jedno napełnienie powinno wystarczyć osobie dorosłej na ok. cztery godziny. Właśnie dlatego, na produkt mówi się również butelka motywacyjna. Możliwość prostego kontrolowania, czy pijemy wystarczająco dużo wody, sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, a to klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Butelka została wykonana ze szkła borokrzemowego, które jest wyjątkowo trwałe i zachowuje czystość wody - nie wydziela żadnych związków chemicznych. Bidonu można używać na dwa sposoby - pić bezpośrednio lub używać słomki, mocowanej na butelce za pomocą specjalnej nakładki. Z tego drugiego sposobu szczególnie chętnie korzystają najmłodsi. Produkt sprawdzi się więc jako szklany bidon dla dzieci.
Jak czyścić bidon, żeby był higieniczny?
Podczas korzystania z bidonu bardzo ważne jest jego regularne czyszczenie, zwłaszcza jeśli używamy słomki - szybko namnażają się w niej bakterie. Najlepiej używać specjalnej szczoteczki do słomek - płucząc nie jesteśmy w stanie jej dokładnie wyczyścić. Jeżeli pijemy tylko wodę, jest to oczywiście znacznie prostsze. Po nalaniu do środka mleka czy soku trzeba szczególnie uważać, ponieważ niedokładne czyszczenie może prowadzić nawet do zapleśnienia niektórych części bidonu. Zazwyczaj sprawdzą się tutaj po prostu gąbka i płyn do mycia naczyń, niektórzy producenci deklarują też możliwość mycia butelki nawadniającej w zmywarce.
Dobre nawodnienie to podstawa: poprawia trawienie, koncentrację, stan skóry czy wydolność organizmu. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednią butelkę motywującą, dla siebie i dziecka.
Komentarze (0)