- today
Ząbkowanie – kiedy się zaczyna?
Najczęściej pierwsze zęby pojawiają się u dziecka w wieku od 5. do 8. miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie, a więc trzeba po prostu obserwować swoje dziecko i odpowiednio reagować na to, co się dzieje. Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że pierwsze zęby mogą pojawić się przedwcześnie pomiędzy 2. lub 4. miesiącem życia dziecka. Warto wspomnieć także o opóźnionym ząbkowaniu, o którym można mówić wówczas, gdy pierwsze zęby pojawiają się w okresie od 9. do 12. miesiąca życia. Znany jest także termin późnego ząbkowania, który dotyczy maluchów, u których pierwsze zęby pojawiają się po ukończeniu 12 miesiąca życia.
Za pojawienie się pierwszych zębów mogą odpowiadać różne czynniki. Najważniejsze są oczywiście genetyczne, ale nie można zapomnieć też o czynnikach środowiskowych oraz paragenetycznych. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Jeśli nie możesz doczekać się pierwszych zębów u dziecka, ale jednocześnie nie zauważasz niepokojących objawów, prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju i należy uzbroić się w cierpliwość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie objawy świadczą o rozpoczęciu ząbkowania.
Objawy ząbkowania
Objawy związane z ząbkowaniem są dla dziecka bardzo nieprzyjemne. To właśnie ze względu na dolegliwości bólowe maluch jest niespokojny i trudno go uspokoić, co jest uciążliwe nie tylko dla dziecka, ale też dla rodziców. O jakich objawach mowa? Oto najbardziej charakterystyczne:
- Nasilone ślinienie
- Dziecko wystawia język
- Maluch jest senny lub wyraźnie zaniepokojony
- Dziecko nie ma ochoty na jedzenie
- Maluch wkłada częściej rączki do buzi, może także pocierać okolice policzków
- Pojawienie się niewielkiej wysypki w okolicy ust.
Dziecko, które ząbkuje, częściej wkłada różne zabawki i przedmioty do ust. Ślini się przy tym intensywnie, co nietrudno zauważyć. Warto wspomnieć także o innych charakterystycznych objawach takich jak biegunka, wymioty i podwyższona temperatura. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę zabawek i przedmiotów, które mogą mieć kontakt z jamą ustną dziecka. Warto poznać także preparaty na ząbkowanie oraz bezpieczne, niefarmakologiczne sposoby na łagodzenie i zwalczanie nieprzyjemnych objawów. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na ten temat.
Ząbkowanie – to pomoże Twojemu dziecku
Zastanawiasz się, jak pomóc ząbkującemu dziecku, a jednocześnie sobie? Na szczęście istnieje przynajmniej kilka dobrych sposobów na złagodzenie i zwalczanie nieprzyjemnych objawów. Jednym z nich jest oczywiście gryzienie, które pomaga uśmierzać ból i przyspieszyć ząbkowanie. Możesz zauważyć, że maluch w tym czasie wkłada wiele przedmiotów do ust i próbuje sobie ulżyć. Warto podarować dziecku specjalny produkt, który będzie mógł bezpiecznie wkładać do buzi i gryźć. Najlepiej sprawdzi się oczywiście dobrej jakości gryzak. Postaw na ofertę sprawdzonej i doświadczonej marki, aby mieć pewność, że dajesz dziecku zabawkę wysokiej jakości. Świetną opcją jest gryzak żyrafa Sophie, która skradła już serca wielu maluchom. Gryzak jest wykonany z naturalnego i bezpiecznego tworzywa. Żyrafa jest tak wytrzymała, że może posłużyć dziecku nawet po zakończeniu okresu ząbkowania jako zabawka. Warto wspomnieć o kształcie gryzaka, który na pewno zachęci Twoją pociechę do zabawy kojącej ból i dyskomfort.
W okresie ząbkowania bardzo pomocny jest również delikatny masaż dziąseł. Taki domowy zabieg pomoże złagodzić ból i nieco się uspokoić. Aby był on jak najbardziej efektywny, warto postawić na produkt, jakim jest szczoteczka do masażu dziąseł. Ten produkt jest bardzo łatwy w użytkowaniu i pomaga zadbać o odpowiednią higienę podczas domowego masażu. Produkt jest wykonany z bezpiecznego silikonu medycznego, a więc nie musisz obawiać się, że zaszkodzić Twojemu dziecku.
Higiena jamy ustnej podczas ząbkowania
Każdy rodzic powinien wiedzieć, że dbanie o higienę jamy ustnej dziecka jest bardzo ważne i należy robić to od pierwszych miesięcy życia malucha. W okresie ząbkowania domowe zabiegi oczyszczające mają szczególnie duże znaczenie. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów warto kupić produkty, które pomogą zadbać o jamę ustną dziecka. Dobra pasta do zębów dla niemowląt to konieczność. Jak wybrać taki produkt? Szczególną uwagę trzeba zwrócić oczywiście na skład preparatu. W paście do zębów dla dzieci powinny znajdować się naturalne, a jednocześnie skuteczne składniki. Dobra pasta to taka, która nie zawiera fluoru, cukru, barwników, konserwantów. Znaczenie ma także smak. Pasta dla dziecka powinna sprawiać, że maluch nie będzie unikał dbania o higienę jamy ustnej.
Comments (0)