- today
Przyczyny braku koncentracji u dziecka
Jeśli Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, musisz wiedzieć, że sytuacja ta ma swoje przyczyny. Brak koncentracji u dziecka objawia się przede wszystkim popełnianiem błędów przez niedostateczną uwagę, niezwracaniem uwagi na szczegóły. Dziecko może także nie reagować na komunikaty, nie potrafić zorganizować sobie odpowiednio czasu oraz przejawiać niechęć do aktywności, które wymagają umysłowego zaangażowania. Brak koncentracji u dziecka może objawiać się również złymi wynikami w nauce i łatwą dekoncentracją. Śmiało można powiedzieć, że normalne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione przez brak koncentracji u dziecka. Przyczyny mogą być różne, najczęściej jest to przebodźcowanie, brak rutyny, nieodpowiednia dieta bogata w proste cukry. Przyczyną trudności z koncentracją mogą być również różnego rodzaju zaburzenia. Jeśli brak koncentracji występuje w towarzystwie innych niepokojących objawów, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka? Postaw na zabawę
Każdy rodzic, który zauważa brak koncentracji u swojej pociechy, zastanawia się, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka. Jednym z najbardziej przyjemnych, a jednocześnie efektownych sposobów jest zabawa. Oto kilka propozycji, na które warto postawić:
-
Piramida zabaw - kartonowe klocki to sposób na naukę poprzez zabawę. Piramida zabaw to zestaw klocków, które przedstawiają wizerunki różnych zwierząt. Dzięki zabawie dziecko może uczyć się kolorów, nazw zwierząt, może także nauczyć się liczyć. Klocki dają wiele możliwości ciekawej zabawy. Warto wymyślić kilka zadań, które ma wykonać dziecko, dzięki czemu będzie mogło ćwiczyć umiejętność skupienia się.
-
Klocki little dutch - proste formy, stonowane kolory i różne elementy to wszystko, co powinien oferować zestaw dla dzieci, które mają trudności z koncentracją. Klocki little dutch pozwalają na tworzenie różnych budowli, naukę kształtów czy kolorów. Sprawdzą się zarówno w przypadku młodszych jak i starszych pociech.
Tego rodzaju zestawy dają dziecku wiele zabawy, a jednocześnie mają korzystny wpływ na rozwój. Warto zaoferować swojemu dziecku bezpieczne zabawki, które pozwolą na swobodną naukę poprzez zabawę.
Gry zręcznościowe
Drugim sposobem na poprawę koncentracji u dziecka, jest wykorzystanie gier zręcznościowych. Pozwalają na ćwiczenie umiejętności skupienia, wpływają korzystnie na rozwój spostrzegawczo-ruchowy, poprawiają małą motorykę oraz koordynację ręka-oko. Gry zręcznościowe dla dzieci mogą zaoferować małym pociechom naprawdę wiele. Można grać w nie również w większym gronie, co jest doskonałą okazją do spędzenia czasu z najbliższymi. Gry zręcznościowe dla dzieci powinny mieć odpowiednie certyfikaty, świadczące o ich wysokiej jakości i bezpieczeństwie. Pamiętaj również o tym, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić oznaczenie wiekowe. Gry i zabawki powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka.
Sortowanie i wyznaczanie granic
Kolejnym sposobem na naukę koncentracji jest zabawa w sortowanie. W ofercie sklepów znajdziesz wiele zestawów, które pozwolą dziecku na taką zabawę. Aktywności tego rodzaju wymagają skupienia i rozgrzania szarych komórek, co na pewno wpłynie korzystnie na rozwój Twojej pociechy. Nawet codzienne czynności mogą pomóc dziecku w koncentracji. Na przykład podczas sprzątania pokoju dziecięcego, warto poprosić malucha o posegregowanie zabawek na kategorie i włożenie ich do odpowiednich pojemników.
Czwarty sposób na ćwiczenie skupienia to wyznaczanie granic. Nawet osoba dorosła ma czasami problem z wykonaniem zadania, jeśli ma do dyspozycji nieokreśloną ilość czasu. Dziecko sprząta swój pokój? Ustalcie, że ma na to 30 minut i w momencie rozpoczęcia pracy ustawcie minutnik. Pociecha zabiera się za pakowanie plecaka do szkoły? Daj jej na to określoną ilość czasu i pamiętaj o ustawieniu minutnika. Takie próby sprawiają, że brak koncentracji u dziecka po pewnym czasie przestaje być problemem.
Rozmowa ma znaczenie
Jeśli zastanawiasz się, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka nie tylko poprzez zabawę, postaw na rozmowę. Ma ona ogromne znaczenie dla relacji, jeśli chcesz mieć świetny kontakt z dzieckiem, rozmowa powinna być Waszą codzienną rutyną. Rozmowa to doskonały sposób na ćwiczenie koncentracji. Tak na przykład, jeśli Twoje dziecko chodzi do przedszkola, po powrocie do domu warto zapytać co było na obiad, czy dziecko było na spacerze, w jakich ciekawych zabawach miało okazję uczestniczyć. Jeśli dziecko było na jakiejś wycieczce lub spędziło czas z dziadkami czy ciocią, lub wujkiem, także warto zapytać o szczegóły spotkania. Również rodzic może opowiedzieć o swoim dniu. Takie rozmowy są potrzebne, pozwalają zadbać o relację z dzieckiem i ćwiczyć jego zdolność do koncentracji.
Komentarze (0)