Od kiedy można zacząć podawać dziecku wodę do picia?

Od kiedy można zacząć podawać dziecku wodę do picia?

Woda a karmienie piersią

Najważniejsze jest to, że dziecko karmione piersią na żądanie przez pierwsze pół roku nie powinno dostawać żadnych innych płynów poza mlekiem matki. Zaspokoją ono wszelkie potrzeby dotyczące ilości płynów i składników odżywczych takiego malucha. Mleko kobiece składa się w 80-90 % z wody i w pełni zaspokaja pragnienie w tym okresie życia. Zatem od kiedy można dać dziecku wodę do picia? Dopiero gdy skończy szósty miesiąc i zaczyna się rozszerzanie diety. Wtedy powinniśmy podawać do posiłków wodę, by wspomóc trawienie nowych pokarmów.

Jeśli za wcześnie wprowadzimy dodatkowe płyny w diecie, możemy sprawić, że dziecko będzie miało mniejsze łaknienie, będzie mniej spożywać wartościowego mleka, a co za tym idzie laktacja także będzie się zmniejszać i prędzej dziecko zostanie odstawione od piersi.

Woda a mleko modyfikowane

A od kiedy woda dla dziecka, które jest karmione mlekiem modyfikowanym? Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Jeśli nie ma żadnych innych zaleceń czy przeciwwskazań, niemowlę powinno dostać wodę dopiero po ukończeniu pierwszego pół roku życia. Wcześniej mleko zaspokoją w pełni pragnienie i nie ma potrzeby dopajania go.

Znów jeśli będziemy wprowadzać płyny za szybko, można doprowadzić do tego, że dziecko będzie miało mniejszy apetyt, więc będzie mniej przybierało na masie, a to przecież jest ważne w początkowej fazie rozwoju. Powinniśmy zatem stosować się ściśle do instrukcji, jakie są zawarte na opakowaniu mieszanki, dzięki czemu niemowlę na pewno otrzyma odpowiednią ilość płynów każdego dnia.

Zatem widzimy, że w kwestii tego, od kiedy woda dla niemowlaka, odpowiedź jest jednoznaczna: dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia, pod warunkiem, że lekarz na da innych zaleceń ze względu na stan zdrowia dziecka.

W jaki sposób podawać wodę?

Gdy w rodzinie pojawia się pierwsze dziecko, rodzice zastanawiają się nad tym, jak podawać wodę niemowlakowi. Na rynku bowiem można znaleźć wiele różnych możliwości. Są kubeczki, bidony niekapki i wiele innych. Tylko czy wszystkie są równie odpowiednie dla dziecka? Nie do końca. To znaczy, można z nich korzystać, ale potem mogą objawić się różne problemy związane z przystosowaniem się do korzystania z normalnego kubka czy szklanki.

Zatem dobrze postawić na kubek doidy cup, czyli tzw. krzywy kubeczek. Jest poręczny, a przede wszystkim bezpieczny. Pozwala na podawanie wody, mleka, innych napojów, a nawet zupy krem. Najważniejsze jest jednak to, że przygotowuje dziecko do tego, by potem korzystać ze zwyczajnego kubka.

Doidy cup ma kilka zalet, o których warto wspomnieć:

  • Ścięty kształt sprawia, że dziecko nie musi mocno odchylać głowy

  • Jest to dobra nauka korzystania z otwartego kubka

  • Trenuje mięśnie szczęki i języka

  • Dziecko może decydować samo o tym, jak szybko i jak wiele wypije

  • Pomaga naturalnie przechodzić z etapu ssania piersi do picia z kubka otwartego

  • Pozwala na unikanie problemów, które wynikają z korzystania z tzw. kubka niekapka (np. złe nawyki żywieniowe, problemy z mówieniem, próchnica).

Podczas nauki korzystanie z kubeczka na pewno nieraz się zdarzy, że jego zawartość wyląduje na dziecku, rodzicach i wszystkim, co jest wokół. To naturalna kolej rzeczy i powinniśmy się z nią oswoić. Trening czyni mistrza, więc warto się nie poddawać i każdego dnia podawać dziecku kubeczek z wodą.

Woda odpowiednia dla niemowlaka

Co ciekawe, nie każda woda będzie odpowiednia dla naszego maluszka. Specjaliści stawiają takie wymagania:

  • Woda źródlana lub naturalna

  • Niskozmineralizowana

  • Nisksodowa

  • Niskosiarczanowa

  • Natężenie soli do 500 mg/l

  • W przypadku kranów powinna być ona przegotowana.

Inne napoje w diecie dziecka

Prędzej czy później będziemy zastanawiać się także nad wprowadzeniem innych napoi w diecie dziecka. Warto zatem zawczasu wiedzieć, które są odpowiednie w danym wieku, a których dobrze jest unikać.

Najważniejsze jest to, by zacząć od wody i się jej trzymać jak najdłużej. Poza tym jako rodzice musimy dawać dobry przykład, dlatego w naszej własnej diecie nie powinno zabraknąć wody. Warto zawsze mieć pod ręką butelkę.

Kolejną istotną kwestią jest unikanie kopru włoskiego. Dawniej był podawany przy problemach z kolką. Obecnie badania mówią, że przed ukończeniem 4. roku życia nie powinniśmy podawać dziecku herbatki z kopru, gdyż nie jest to bezpieczne dla malucha.

W przypadku soków także warto być ostrożnym. Po pierwsze zawsze przeglądamy skład i nie podajemy napojów, które posiadają cukier. Na rynku można znaleźć bowiem wiele zdrowych soków, które nie zawierają żadnych dodatków i słodzików. Po drugie najlepiej wstrzymać się z sokami aż do pierwszego roku życia.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment