Dziecko nie chce spać. Jak uśpić malucha?

Dziecko nie chce spać. Jak uśpić malucha?

Twoja pociecha nie chce spać? Problemy związane z usypianiem malucha przydarzają się wielu rodzicom. Powody mogą być różne jak na przykład strach przed ciemnością, brak wieczornej rutyny, zbyt duża liczba bodźców przed snem lub w trakcie dnia. Na szczęście istnieje wiele świetnych sposobów, aby ułatwić dziecku zasypianie w swoim łóżku. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz kilka propozycji godnych uwagi.

Wieczorna rutyna ma duże znaczenie

Można by pomyśleć, że dzieci nie lubią rutyny. Są przecież bardzo aktywne, wydaje się, że szybko się nudzą. Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o przebieg dnia, rutyna dla dzieci jest bardzo ważna. To właśnie powtarzające się zadania sprawiają, iż mały człowiek czuje się bezpiecznie i łatwiej mu nauczyć się czynności, które służą do zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli w Waszym domu brakuje rutyny związanej z czynnościami takimi jak jedzenie określonych posiłków, czy też kąpiel o tej samej porze, może być to przyczyną problemów z zaśnięciem dziecka.

Wieczorna rutyna nie musi być nudna. Można w łatwy sposób zadbać o to, aby sprawiała przyjemność. Świetnie sprawdzi się na przykład czytanie przed snem. Taka rozrywka pomaga zasnąć i jednocześnie wspomaga prawidłowy rozwój małego człowieka. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność, pozwala poznać nowe słowa, uspokaja i wycisza. Jest to bardzo pozytywny nawyk, który warto wspierać od najmłodszych lat życia dziecka. Dużą zaletą tej rozrywki jest różnorodność książek. Dzięki temu każdy może znaleźć taką, która go zainteresuje. W przypadku najmłodszych warto zwrócić szczególną uwagę na książki Pucio. W ofercie jest nawet pozycja, w której maluch znajdzie wiele przydatnych informacji na temat przygotowywania się do nocnego odpoczynku.

Przytulanka pomoże zasnąć

Dzieci często mają problem z zasypianiem, ponieważ czują się niepewnie w swoim łóżku i potrzebują wsparcia. Jeśli maluch woła Cię i prosi o to, aby z nim posiedzieć, warto podarować mu przytulankę. Pluszowy przyjaciel może sprawić, że dziecko poczuje się pewniej i bezpieczniej. Miś powinien być miękki i przyjemny w dotyku. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład maskotki JellyCat. W ofercie znajdziesz takie jak przyjazdy królik, ośmiornica, wesoła truskawkowa tarta i wiele innych. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się maskotka dostosowana do preferencji dziecka. Przejrzyj ofertę i poszukaj pluszaka, który będzie kojarzyć się dziecku pozytywnie.

Dużą zaletą maskotek jest to, że przydają się w wielu różnych sytuacjach. Dobrze znany miś przytuli i doda otuchy nie tylko wieczorem, ale także w dzień. Zbliża się termin wizyty u dentysty? Wyjeżdżacie na wakacje i dziecko się stresuje? A może malucha czeka zmiana przedszkola? W takich sytuacjach dobrze jest mieć przy sobie coś, co kojarzy się z miłymi chwilami, domem. Ulubiona maskotka sprawia, że dziecko czuje się pewniej i bezpieczniej, co jest bardzo ważne w stresujących momentach.

Lampka – pomoże pokonać strach przed ciemnością

Kolejnym częstym powodem problemów z zaśnięciem, jest strach przed ciemnością. Jeśli Twoja pociecha boryka się z tym problemem, rozwiązaniem może okazać się lampka. Powinna oświetlać przestrzeń w taki sposób, aby dziecko czuło się pewniej i jednocześnie nie narzekało na zbyt jasne światło utrudniające zaśnięcie. Lampka Różowy Miś od Rabbit&Friends może okazać się strzałem w dziesiątkę. Miś wygląda przyjaźnie, jest wykonany w taki sposób, że może stać się ozdobą pokoju dziecięcego. W zestawie z silikonową lampką jest pilot, dzięki któremu sterowanie oświetleniem jest wygodne. Można wybrać intensywność światła i kolor.

Lampka Różowy Miś spodoba się nie tylko Twojemu dziecku, ale także Tobie. Jedną z największych zalet tego produktu jest brak trudno dostępnych elementów zbierających kurz. Dzięki temu usunięcie zanieczyszczeń nie zajmuje zbyt wiele czasu. Lampka jest wykonana solidnie, a więc posłuży przez długi czas, co także jest ważną zaletą tego produktu.

Problemy ze snem – najczęstsze powody

Brak rutyny, strach przed ciemnością, brak poczucia bezpieczeństwa to nie jedyne powody problemów ze snem u dzieci. Mogą być spowodowane także przez:

Tęsknotę za rodzicem – jeśli spędzacie ze sobą mało czasu w trakcie dnia, gdy maluch już Was zobaczy, trudno mu się rozstać.

Brak zdecydowania – zdarza się, że dziecko przychodzi w środku nocy do sypialni rodziców i zostaje tam już do rana? Chociaż bywa to trudne i wymaga czasu, zawsze w sytuacji, gdy maluch przychodzi, warto odprowadzić go do jego łóżka i chwilę z nim zostać aż zaśnie.

Warunki w domu – chodzi tutaj o klimat w innych pomieszczeniach. Jeśli na przykład w salonie rodzice oglądają telewizję i dobrze się bawią, dziecko może również chcieć spędzić z nimi czas. Warto wówczas poświęcić maluchowi chwilę na czułości, a następnie odprowadzić go do swojego łóżka. Ważna jest także rozmowa. Wytłumacz, dlaczego dziecko powinno pójść wcześniej spać.

Odpowiednie podejście jest bardzo ważne. Chociaż jest to trudne, należy uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że dla dziecka spanie w swoim łóżku może być naprawdę trudnym zadaniem i postaraj się je zrozumieć.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment